h1

Elżbieta Cherezińska – Legion

November 2, 2015

image

Opis (merlin.pl):
Mieli być wyklęci

Okazali się zwycięzcy

Walcząc z Sowietami i Niemcami, dawali dowody, że państwo polskie trwa – karze przestępców, likwiduje zdrajców, chroni ludność i przygotowuje kadry dla niepodległego kraju. Byli solą tej ziemi, wyrośli

w polskich lasach – liczyli tylko na siebie. Nie mieli broni ani z Londynu, ani z Moskwy. Ich jedynym orężem była odwaga. Kiedy wielu upadło na duchu i rozpoczęło pertraktacje z Sowietami, oni postanowili nie poddać się nikomu i przedrzeć do armii polskiej na Zachodzie. Ponad tysiąc karnych zdecydowanych na wszystko żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej dotarło do Czech. W Holiszowie brawurowo oswobodzili zaminowany i przygotowany do spalenia niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet. Setki uratowanych od śmierci Polek, Żydówek i Francuzek w dowód wdzięczności podarowały im serduszka uszyte z pasiaków. Najwyższe odznaczenie, jakie dostali w życiu. Razem z Amerykanami wzięli do niewoli sztab XIII armii niemieckiej.

Generał Patton przywitał ich słowami:

“Na Boga, powinniśmy podrzeć te cholerne, podłe porozumienia z Sowietami i ruszyć prosto na wschodnie granice”.

W tak fascynujący, emocjonalny i pełen humoru sposób, może pisać tylko Elżbieta Cherezińska. O patriotyzmie bez patosu, o prawdziwych bohaterach bez bohaterszczyzny. Powieść z iście filmowym nerwem.

Niczym Bękarty wojny i Złoto dla zuchwałych.

Ocena: 9/10
Może najpierw o tym, dlaczego nie 10/10. Powieść czytałem przez chyba 4 miesiące. W międzyczasie robiłem przerwy na kilka innych książek. Teraz nie potrafię tego uzasadnić – ostatnie 20% książki (taak, Kindle i te procenty…) przeczytałem prawie bez wytchnienia. Nie wiem więc, czy książka dłużyła się, czy tematyka była za ciężka czy to po prostu kwestia objętości (papierowa wersja to ponad 800 stron).
Książka od początku daje poczucia doskonałego materiału na film. Podczas czytania naprawdę w wyobraźni siedziałem w kinie czekając na dalszy rozwój wydarzeń. 
To, co najbardziej cenię w tego typu książkach, to możliwość poznania prawdziwej historii Polski i zabawa w wyłapywanie wątków fikcyjnych. Tutaj dostaliśmy jeszcze bonus. W trakcie czytania książki, natrafiamy na coś w rodzaju narracji: wątki związane z postaciami historycznymi kończone są podsumowaniem ich losów.
Sama autorka twierdzi, że była zaskoczona, że odnalazła się w tematyce II wojny światowej. Wg mnie powinna kontynuować osadzanie swoich powieści w tym okresie…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: