h1

Dariusz Kortko, Judyta Watoła – Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga

March 30, 2015

religaOpis (merlin.pl):

“To był święty człowiek” – mówią pacjenci. Lekarze dopowiedzą, że miał do chorych świętą cierpliwość. Odważny, bezkompromisowy. Opowieść o człowieku, który zmienił polską medycynę.

Książkę “Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga” napisali Judyta Wartoła i Dariusza Kortko, dziennikarze ze Śląska, którzy poznali profesora osobiście. Z biografii wyłania się obraz człowieka pełnego wiary we własne możliwości, bezpośredniego, szczerego i pogodnego. Lubił śpiewać przy operacji, choć fałszował. Był ufny, ale też stanowczy, za swoimi pracownikami stawał murem. Chętnie dzielił się wiedzą, umożliwiał awans. Dziś na pewno nie zniósłby, gdyby mu ktoś stawiał pomnik z cnót. “Z góry ostrzegamy tych, dla których nie do przyjęcia jest obraz profesora, który za dużo pije, pali jak smok, klnie jak szewc, bywa niesprawiedliwy, wymaga za dużo, narzuca mordercze tempo, słucha złych podszeptów, bywa próżny…” – wyjaśniają autorzy. “Jesteśmy przekonani, że człowiek z bagażem wad jest bardziej prawdziwy. A im bardziej prawdziwy, tym obraz lepszy.” Książka właśnie taki jego obraz przedstawia.

Ocena: 8/10

Tym razem film był pierwszy. Dlatego przez 1/3 książki totalnie się nudziłem. Nie było w niej niczego, czego już bym nie wiedział z filmu. Na szczęście moje obawy, że tak będzie przez całą książkę były niepotrzebne. W dalszej części pojawiają się ciekawe opisy relacji osób związanych ze środowiskiem lekarskim. Interesujący jest również podział książki na części opisujące Religę jako rektora, polityka, czy też w końcu jako pacjenta. Kolejna mocna strona książki to bogata kolekcja zdjęć. Tak wg mnie powinny wyglądać biografie. Polecam wszystkim, ale tym, którzy nie widzieli filmu “Bogowie” – w szczególności.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: