h1

Jonasson Jonas – Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął

November 14, 2014

stulatekOpis (merlin.pl):
Niezwykła podróż szwedzkiego Forresta Gumpa po ostatnich stu latach losów świata. Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął to książka, która zaskakuje i bawi do łez. Tajemnicze zniknięcia, śledztwo, bandyci i krętacze, a przy tym wszystkim niefrasobliwy stulatek, przemierzający Szwecję w kapciach. Jest tu wszystko, co potrzeba, aby trudno było oderwać się od lektury.
Dziesięć dekad życia Allana Karlssona obfitowało w ciekawe wydarzenia – to człowiek, który jadł kolację z przyszłym prezydentem Trumanem, leciał samolotem z premierem Churchillem, pił wódkę ze Stalinem i poznał Mao Zedonga. Kiedy więc nadchodzi czas zdmuchnięcia stu świeczek na torcie podczas fety w domu spokojnej starości, Allan wymyka się przez okno i rusza w ostatnią życiową podróż… Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął to wspaniała ucieczka od szarej rzeczywistości.

Ocena 10/10:
Książka, na której trop wpadłem poprzez recenzję filmu. Całe szczęście, że film obejrzałem dopiero po przeczytaniu pierwowzoru. Napiszę tylko, że film jest mocno przeciętny. Ale za to książka… Gdy musiałem przerwać czytanie, żeby iść spać, a potem rano jechać do pracy, to uśmiechałem się, gdy tylko pomyślałem o czym czytam. Poleciłem tę książkę chyba wszystkim znajomym. Sposób, w jaki autor poprzez głównego bohatera połączył losy dyktatorów, prezydentów, supermocarstw i wielkich wynalazków jest doskonały. Czyta się lekko z nieznikającym z twarzy uśmiechem. To jest poprostu kilkaset stron dobrej zabawy napisane przez osobę z bogatą wyobraźnią i sporym dystansem do świata. Wyśmienite.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: