h1

Walter Isaacson – Steve Jobs

March 15, 2014

jobsOpis (merlin.pl):

Ekskluzywna biografia Steve’A Jobsa pióra autora bestsellerowych biografii Benjamina Franklina i Alberta Einsteina.

Opierając się na ponad czterdziestu wywiadach z Jobsem, przeprowadzonych na przestrzeni dwóch lat – a także na wywiadach z ponad setką członków rodziny, przyjaciół, przeciwników, konkurentów i kolegów Jobsa – Walter Isaacson napisał wciągającą opowieść o pełnym wzlotów i upadków życiu oraz płomiennej osobowości twórczego przedsiębiorcy, którego perfekcjonizm i nadludzka energia zrewo-lucjonizowały sześć branż: komputery osobiste, filmy animowane, muzykę, telefony, tablety i DTP. 

W czasach, kiedy Ameryka szuka sposobów, by utrzymać swoją innowacyjną przebojowość, kiedy społeczeństwa na całym świecie usiłują budować gospodarki ery cyfrowej, Jobs pozostaje największą ikoną wynalazczości i wyobraźni. Wychodząc z przeświadczenia, że najlepszym sposobem stworzenia czegoś wartościowego w XXI w. jest zespolenie kreatywności z technologią, założył firmę, w której nieskrępowana niczym wyobraźnia połączyła się z zadziwiającymi osiągnięciami nowoczesnej techniki. 

Choć Jobs współpracował przy powstawaniu tej książki, nie domagał się kontroli nad tym, co zostanie w niej ujęte, ani nawet prawa do przeczytania jej przed wydaniem. Niczego nie zatajał. Zachęcał ludzi, których znał, by wypowiadali się szczerze, i sam opowiadał otwarcie, czasami wręcz okrutnie, o ludziach, z którymi pracował i konkurował. Wypowiedzi jego przyjaciół, wrogów i kolegów sprawiają, że w nie-upiększonej postaci poznajemy jego pasje, perfekcjonizm, obsesje, artyzm, przewrotność i kompulsywną żądzę kontroli – wszystko to, co ukształtowało podejście Jobsa do biznesu oraz innowacyjności produktu. 

Gnany przez swoje demony, Jobs potrafił doprowadzać otoczenie do furii i rozpaczy. Ale jego osobowość i jakość jego produktów były ze sobą powiązane, tak samo jak komputery i oprogramowanie Apple, w jeden zintegrowany system. Niezwykle przemawiająca do wyobraźni historia Jobsa ukazuje, jak ważna w życiu jest pomysłowość, siła charakteru, talenty przywódcze i wierność swoim wartościom.

Ocena: 10/10

Marketing Jobsa nigdy nie wywierał na mnie żadnego wrażenia. Ot, drogi sprzęt dla ludzi, którzy chcą być “oryginalni” bo stać ich na to. Nie wątpiłem, że urządzenia Apple są zrobione dobrze. Uważałem jedynie, że nie są warte swojej ceny. W miarę czytania biografii zmieniłem jednak zdanie i niestety zachorowałem… Chcę mieć coś z symbolem jabłka! Ciągle uważam, że kupowanie np. Iphone’a nie ma sensu. Ale niech mnie ktoś zmusi, żebym zdecydował się na inny tablet niż Ipad Mini :). Wszystko czym kierował się S. Jobs przemówiło do mnie i zaraziło mnie swą prostotą połączoną z perfekcjonizmem. Mam też nadzieję, że zdołam mieć w swoim życiu choć ułamek energii i zapału w dążeniu do celów, które sobie wyznaczę, co Jobs. A książkę powinien przeczytać KAŻDY, kto chociaż trochę potrzebuje motywacji do działania.

Cytat:

“Podróż jest nagrodą.”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: