h1

Ferdinand von Schirach “Przestępstwo”

September 17, 2011

Opis: 

Znakomity debiut berlińskiego adwokata! Bestsellerowy tytuł, który w Niemczech rozszedł się w 500 000 egzemplarzy!
“Rzeczy na ogół nie są proste, a wina to sprawa śliska”. Te słowa wuja Ferdinanda von Schiracha, od których nie tylko zaczynał opowiadanie historii z sali sądowej, ale które również uczynił wstępem listu napisanego tuż przed samobójczą śmiercią, mogłyby stać się mottem Przestępstwa. Von Schirach bohaterami jedenastu krótkich, precyzyjnych opowiadań uczynił prostytutki, zabójców, dilerów i szaleńców, a samym historiom kryminalnym nadał formę przypowieści, traktujących o kondycji ludzkiej, o cienkiej granicy między wielkością a upadkiem, o względności takich pojęć jak wina, kara, przestępstwo. Autor pokazuje świat wymykający się jednoznacznym ocenom, zmuszający do weryfikacji niepodważalnych, wydawałoby się, przekonań i sądów.
Przestępstwo Ferdinanda von Schiracha to w Niemczech jedna z najgłośniejszych książek ostatnich lat i sensacyjny bestseller. Prawa do tego tytułu kupiło kilkudziesięciu wydawców z całego świata. Kolejny zbiór opowiadań kryminalnych von Schiracha, Wina, ukaże się nakładem W.A.B.

Kto usłyszy von Schiracha mówiącego, dyskutującego o przestępstwach i sprawcach, rozważającego argumenty za i przeciw, ten zauważy, jak głęboko zastanawia się nad otchłanią ludzkiej natury.
Jacques Schuster “Die Welt”

Jim Jarmusch powiedział kiedyś, że wolałby zrobić film o mężczyźnie, który wychodzi z psem, niż o cesarzu Chin. Ze mną jest tak samo. Piszę o postępowaniach karnych, prowadziłem obronę w ponad siedmiuset – naprawdę jednak piszę o człowieku, jego klęsce, winie i wielkości.
Ferdinand von Schirach, ze wstępu do Przestępstwa

Von Schirach pokazuje nam nieprzewidywalne następstwa zdarzeń, które mogą wpędzić zwykłych, niedoskonałych ludzi w sytuacje trudne do zniesienia, prowadzące do odrażających czynów. Przedstawia tylko te fakty, do których miał dostęp, zostawiając komentarz naszej wyobraźni. “Niemcy nie będą dłużej tolerować patosu”, wyjaśnia w jednym z opowiadań. “Było go już zbyt dużo”.
Olen Steinhauer, “The New York Times”

Ocena: 10/10

11 historii, które mogłyby być wszystkie podstawą do napisania 11 książek / nakręcenia 11 filmów. Naprawdę. Każda z historii jest tak ciekawa i dająca do myślenia, że skondensowana do rozmiaru rozdziału powoduje opad szczęki co 20 stron :). Dawno nie przeczytałem książki na raz. Zarezerwujcie więc wieczór lub weekendowe przedpołudnie.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: