h1

Karol Bunsch “Bracia”

August 7, 2011

Opis: 

Powieść z 1976 roku, należąca do cyklu “Powieści Piastowskie”. Akcja toczy się w latach 1025-1034. Bohaterem powieści jest Mieszko II Lambert. Bunsch przedstawia go jako władcę wszechstronnie wykształconego, światłego lecz mającego trudności w zjednywaniu i pozyskiwaniu ludzi, zbyt łagodnego i pobłażliwego. Jako źródło upadku potęgi państwa Chrobrego autor wskazuje konflikt Mieszka z braćmi Bezprymem i Ottonem a także decyzję o przekazaniu praw do tronu nieślubnemu synowi Bolkowi, która przyniosła mu konflikt z żoną Rychezą.

Po śmierci ojca Mieszko nie może sobie poradzić z władzą w ogromnym państwie pozostawionym mu w spadku przez ojca Bolesława. Podstępnie zdradzony przez przyrodniego brata Bezpryma wpada w coraz większe kłopoty. Nie walczy jednak sam – wspomaga go jego nieślubny syn Bolko.

Ocena: 9/10

Tę część “Powieści Piastowskich” czytałem skupiając się na postaci Bolka – świadomość tego, że jest to postać prawdopodobnie fikcyjna (chyba tylko jedno źródło historyczne wspomina o tym nieślubnym synu Mieszka), powoduje, że śledząc jego losy nie sposób nie podziwiać autora za umiejętność wplecenia jego doli do historii Polski. Jeśli chodzi o całość, to tak jak zawsze – o zamierzchłych czasach czytamy tak, jak najlepsze współczesne książki sensacyjne :).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: