h1

Bohumil Hrabal “Obsługiwałem angielskiego króla”

January 26, 2011

Opis:

Akcja powieści toczy się pod koniec lat dwudziestych XX wieku. Opowiedziana w niezwykły sposób historia człowieka, który za cel swojego życia wyznacza sobie bycie bogatym.Główny bohater w wieku 14 lat zaczyna pracować jako pikolak. Pierwsze pieniądze zarabia, oszukując podróżnych na dworcu. Z czasem awansuje na kelnera w prowincjonalnym miasteczku i w jakiś magiczny sposób zostaje zamożnym hotelarzem. po to by wszystko stracić. Czytelnik obserwuje proces przemian zachodzących w głównym bohaterze, jego sposób patrzenia na świat.

Ocena: 10/10

Najlepsza książka, którą do tej pory słuchałem. Lektor: Kazimierz Kaczor. Czy pasuje do tej książki? Jest idealny. Doskonale oddaje czeski humor powieści. Chyba pierwszy raz po odsłuchaniu/przeczytaniu książki nie mogę się doczekać aż obejrzę adaptację filmową.  Te 6 godzin i 5 minut, które poświęciłem na Hrabala na pewno zaliczam do bardzo udanych.

One comment

  1. Witam. Ja również zaliczam ten audiobook do jednych z bardziej udanych. Zresztą jak dotąd nie zawiodłem się chyba na żadnej pozycji z cyklu “Mistrzowie Słowa”. Może poza “Grekiem Zorbą”. Ale pan Kaczor jest naprawdę świetny. Już dawno zauważyłem pewną prawidłowość. Jako lektorzy najlepsi są aktorzy z bogatym doświadczeniem, ale niekoniecznie ci z pierwszych stron gazet. Mam wrażenie, że to kwestia przygotowania w szkole teatralnej i lat doświadczeń. Przede wszystkim na scenie.
    Z mojej strony poleciłbym, bardzo już stare, wydanie “Następnego do raju”. Według mnie, perfekcyjna robota.
    Pozdrawiam, Głos.Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: